Szczegóły

04 marca 2024

Jak pokonać strachy na Lachy

Polacy się boją, a do największych obaw należą problemy ze zdrowiem. Pisze o tym w najnowszym wydaniu magazyn „My Company”. – Jako pracodawca powinieneś to zrozumieć i przyjąć odpowiednią strategię – radzi redakcja. Rozwiązania podpowiada członek Zarządu TUW PZUW Aneta Zawistowska.

– Troska o zdrowie pracowników to nie wydatek, lecz mądra inwestycja. Pozwala ograniczać ich absencję z powodu choroby, służy wczesnemu wykrywaniu poważnych schorzeń i pomaga w zapobieganiu wypadkom przy pracy. Zwiększa atrakcyjność pracodawców na rynku pracy – wypowiada się w komentarzu dla „My Company” Aneta Zawistowska.

Jak przypomina, Polacy spędzają na „chorobowym” około 25 mln dni miesięcznie, a liczba wystawianych co miesiąc zwolnień lekarskich przekraczała w zeszłym roku nawet 2,5 mln. –  Skalę problemu powiększyła pandemia, gdy drastycznie spadła liczba badań profilaktycznych: w przypadku cytologii nawet o 39 proc., a liczba nowych rozpoznań nowotworów była niższa o jedną piątą. Na te aspekty zwracali uwagę autorzy powstałego z inicjatywy TUW PZUW naukowego raportu o stanie zdrowia Polaków po pandemii – mówi.

Podobne statystyki przywołuje redakcja: „W 2022 r. kolejka >nagłych przypadków kardiologicznych< w kraju wynosiła aż 30 tys. osób, a pilne wizyty u okulisty to 20 tys. osób. Alternatywą są wizyty prywatne (których cena wzrosła w ciągu ostatnich lat o kilkadziesiąt procent) albo wizyty z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego”.

„My Company” podkreśla, że „dziś oferta ubezpieczeniowa jest elastyczna i dostosowana do różnych grup pracowników oraz ich indywidualnych potrzeb”. Potwierdza to, na przykładzie TUW PZUW, Aneta Zawistowska: – Rozszerzamy ubezpieczenia zdrowotne o dodatkowe badania profilaktyczne, dostosowane do charakteru pracy i związanych z nią zagrożeń. Kładziemy też nacisk na medycynę pracy – w ramach ubezpieczenia jej koszty bierzemy dla siebie i zwalniamy pracodawcę z uciążliwego podpisywania umów z wieloma przychodniami – opowiada.

Zwraca uwagę na korzyści dla pracodawców i pracowników: – Organizujemy badania najczęściej w ciągu kilku godzin jednego dnia. Sprawna logistyka to dla pracodawców oszczędność kosztów i czasu, a dla pracowników – wygoda. Jeszcze większe znaczenie mają długotrwałe korzyści – lepsze zdrowie pracowników, ich większa efektywność i mniejsza absencja – mówi.

Konkluduje redakcja: „Zamiast podejmować decyzję >kupię najtańszy dla mnie pakiet<, zastanów się, czy można połączyć niski koszt z lepszą opieką?”.

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.